Opplæring i grunnskole og videregående skole ? innhold og antall timer

Generelt

Beskrivelse

Du kan henvende deg til Fylkesmannen som har ansvar for å føre tilsyn etter opplæringsloven, hvis du mener at skolen ikke gir opplæring i samsvar med den fag- og timefordelingen som Kunnskapsdepartementet har utarbeidet.  Denne oversikten  viser hvor mange timer hvert fag skal ha på de ulike skoletrinnene, og hvilke fagkombinasjoner som er mulig. Dette er en del av Læreplanverket for Kunnskapsløftet – en reform for skoleverket som startet i 2006.

Skoleeier er forpliktet til å dokumentere at skolen følger fag- og timefordelingen. Skolen skal prioritere at eleven utvikler grunnleggende ferdigheter i å:

  • uttrykke seg muntlig 
  • uttrykke seg skriftlig 
  • lese 
  • regne 
  • bruke digitale verktøy

Disse ferdighetene er integrert i læreplanene for de ulike fagene. Læreplanene har tydelige mål for hva eleven skal mestre på de ulike trinnene. Hvis eleven ikke har tilstrekkelig utbytte av den vanlige undervisningen, har hun eller han rett til spesialundervisning.

 

Brosjyrer, dokumenter, kart og lignende

Kunnskapsløftet

Partnere

Det er Fylkesmannen som har ansvaret for å føre tilsyn med at skoleeier oppfyller kravene i opplæringsloven med forskrift, og at opplæringen skjer i samsvar med Kunnskapsløftet. Fylkesmannen kan gi skoleeier pålegg om å rette opp eventuelle avvik.

aaa

Kontakt oss

Avdeling:
Gausdal servicetorg
Postadresse:
Vestringsvegen 8 2651 ØSTRE GAUSDAL
Besøksadresse:
Vestringvegen 8 2651 ØSTRE GAUSDAL
Åpningstid:
09:00 - 15:00

Andre opplysninger

 

 

 

Dato oppdatert
2011-12-08 11:12
Gyldig til
2014-12-11
Del |